Alberta/NWT Winners

Congratulations to this years’ OYF Alberta/NWT Region award winners!

Canada’s Outstanding Young Farmers’ program is an annual competition to recognize farmers that exemplify excellence in their profession and promote the tremendous contribution of agriculture. Every year this event brings recognition to outstanding farm couples in Canada between 18 and 39 years of age who have exemplified excellence in their profession while fostering better urban-rural relations.

To read how this years’ Alberta/NWT award winners exemplify the ideals of our program, scroll below. To read about our current National Award winners, click here.

 2020-21

 Rolf & Mary Van Benthem, Spruceview, AB

Click here for the Press Release

Past Winners

2019

Dallas Vert & Natasha Pospisil,  Kirriemuir,  AB

2019 Press Release

2018

Craig & Jinel Ference,  Kirriemuir,  AB

2018 Press Release

2017

Marc & Hinke Therrien,  Redwater,  AB

2017 Press Release

Alberta/NWT ALUMNI

National winners’ names appear in bold.   † Indicates loved ones departed.

2019 Dallas Vert & Natasha Pospisil, Kurriemuir

2018  Craig & Jinel Ference,  Kirriemuir

2017 Mark & Hinke Therrien, Redwater

2016 Shane & Kristin Schooten, Diamond City

2015 Patrick & Cherylynn Bos, Ponoka

2014 Richard & Nicole Brousseau, St. Paul

2013 Michael Kalisvaart & Karen Jansen, Gibbons

2012 Robert & Angela Semeniuk, Smoky Lake

2011 Matt & Tara Sawyer, Acme

2010 Ryan & Annette Mercer, Lethbridge

2009 Geoff Hoar, Innisfail

2008 Duane & Christie Movald, Breton

2007 Russell & Suzi Friesen, La Crete

2006 Christoph & Erika Weder, Rycroft

2005 Rick & Sharon Mueller, Barrhead

2004 Ian & Karilynn Marshall, Bowden

2003 Steve Snider, New Norway

2002 Wayne & Kim Ruether, Grande Prairie

2001 Glenn & Barb VanDijken, Barrhead

2000 Rick & Lisa Anderson: Lamont, AB

1999 Scott & Lisa Severtson: Innisfail

1998 Richard & Marian Stamp: Enchant

1997 Clint & Helen Rempel: Grande Prairie

1996 Gerald & Dallas Weiss: Medicine Hat

1995 Alex & Donna Hamilton: Olds

1994 Lee & Shirley Erickson: Donalda

1993 Rod & Shelley Bradshaw: Innisfail

1992 Ken & Wendy Motiuk: Mundare

1991 Michael & Deborah Trefiak: Edgerton

1990 John & Bonnie Vannistelrooy: Enchant

1989 Keith & Aileen Brower: Wainwright

1988 Randy & Virginia Howg: Enchant

1987 Norman & Leona Storch: Hanna

1986 William & Rita Van Rootselaar: Fort McLeod

1985 Horst & Dana Weibe: Acme

1984 Jerry & Dianne Kubik: Wrentham

1983 Loren & Norean Stewart: Strathmore

1982 Gordon & Joanne Bussey: Airdrie

1981 Dwight & Marie Woody: Coronation

1980 Kenneth & Lynda Storch, Hanna